Monday, September 21 2009

Sankt Petersburg

st_petersburg.jpgPiotrogród, Leningrad, Petersburg - wszystko to są nazwy jednego rosyjskiego miasta, najszerzej znanego jako Sankt Petersburg. W latach 1712-1918 miasto było stolicą Imperium Rosyjskiego. Dzisiaj zamieszkiwany jest przez około 6 milionów mieszkańców.

Miasto jest znane pod wieloma nazwami, ponieważ wielokrotnie na przestrzeni lat ulegały one zmianom. Na cześć świętego Piotra początkowo nazwano je Sankt Piterburh. Wzorowano się przy tym niderlandzką wymową. Po roku 1914 zmieniono niemiecko brzmiącą nazwę na bardziej rosyjską - Piotrogród, co zrobiono z pobudek patriotycznych. Kolejna zmiana przyszła w roku 1924, kiedy postanowiono uczcić Włodzimierza Lenina - tak Sankt Petersburg stał się Leningradem. Dopiero po upadku komunizmu i rozbiciu Związku Radzieckiego przywrócono miastu dawną nazwę Sankt Petersburga.

Tuesday, April 7 2009

Aurora jako atrakcja turystyczna

Sankt Petersburg to miasto, które licznie odwiedzają turyści. Jest w nim wiele interesujących pod względem historycznym miejsc. Jednym z nich jest z pewnością samotnie stojący u brzegu Wełtawy okręt pochodzący z początku XX wieku. To krążownik Aurora. Dziś mieści się tam muzeum, ale okręt ten nosi w sobie wieloletnią historię rosyjską. Wszyscy jednak jednoznacznie kojarzą go z rewolucją październikową. Istotnie. Krążownik Aurora odegrał w tym wydarzeniu rolę historyczną. Z niego oddano strzał, który zainicjować miał wielką rewolucję październikową, bowiem był sygnałem do szturmu Pałacu Zimowego.

Inne wydarzenia historyczne nie odbiły się już tak na historii tego okrętu, a w czasie drugiej wojny światowej w ogóle nie wypływał on w morze. Początki okrętu to wojna z Japonią i internowanie w USA, po którym w 1906 roku nastąpił powrót do Sankt Petersburga. Dziś to nie tylko muzeum. Krążownik Aurora to również symbol tego miasta. Jednoznacznie kojarzony, ale zawsze odwiedzany przez turystów, tchnący jakimś sentymentalizmem, niemy świadek wieloletniej historii tego uroczego miasta.

Historia krążownika

Aurora - rzymska bogini Jutrzenka, takie imię nadane zostało rosyjskiemu okrętowi, który dziś znany jest przede wszystkim jako symbol rewolucji październikowej. Tymczasem dziś krążownik Aurora, bo takiej właśnie klasy był ten okręt, służy jako muzeum w Sankt Petersburgu stojąc przycumowany do brzegu. Aurora po raz pierwszy wypłynęła w morze w lipcu 1903 roku. Boje toczone na krążowniku to walki, które Rosjanie prowadzili z Japończykami. W końcu krążownik Aurora trafił do USA, a w 1906 powrócił do ojczyzny. Tutaj szkolili się na nim młodzi kadeci.

Pierwsza wojna światowa nie odbiła się szczególnym echem w historii Aurory. Szczególną rolę odegrała za to w rewolucji październikowej. To z jej pokładu 7 listopada 1917 roku o 21.40 oddano strzał, historyczny zresztą, bowiem był on sygnałem do ataku na Pałac Zimowy. Szturm ten z kolei rozpoczął rewolucję październikową. Druga wojna światowa to czas dla Aurory bezczynny. Teraz krążownik Aurora mieści w sobie muzeum, jest nieodłącznym symbolem Sankt Petersburga, przycumowany do brzegu Newy na stałe wrósł w krajobraz tego miasta.

Thursday, February 19 2009

Aurora

Jesteśmy w trakcie tworzenia nowego bloga o historii wojskowości. Najprawdopodobniej w przyszłym miesiącu pojawią się tutaj pierwsze wiadomości.